Welcome Guest
( Log In | Register )
The time is now 1:10 am
You last visited January 18, 2017, 12:48 am
All times shown are
Eastern Time (GMT-5:00)

Grocery Prices

Published:

We went to the W- -- - -t to buy groceries and I was so disgusted.  A pack of chicken WINGS was selling for $7.57 cents.. They used to have those buttery flavered rolls that is in their deli department for 5 large for 2.50.  Now they are 4 large for $2.88.  I must say, I passed those in a hurry.  Grocery prices are outrageous!  Generic freezer bags were $1.78 for 13.  A watermelon (small) is almost $6.00.  A 1-lb block of cheese is $5.88.  I bought ramein noodles (15 cents a pack) and of course my meat staple-turkey necks. (3.00 for a pack of 4..I always look for the large ones.)  Can't find the wings and when you do they are almost $6.00 for 1 of them.  I had to buy something to make lunches with so I bought 2 pks of luncheon meat for $5.00.  4 lbs of the lean ground beef sells for $17.50 or more. A 10 lb bag of Potatoes is $5.00. A gallon of milk is $4.00.  If I had children, I would have three jobs.  I don't know how people make it.

Entry #44

Comments

1.
JAP69Comment by JAP69 - August 2, 2008, 1:07 pm
Before chicken wings became popular they were generaly boughten dirt cheap to make chicken soup or stew. The stores just about gave away wings and their low price.
Next thing go up is chicken necks. I have not looked at neck prices lately.
2.
truecriticComment by truecritic - August 2, 2008, 1:12 pm
I don't remember where you live but here in metro Detroit, chicken wings 67¢/lb.   That is a great price but they are often $1.00/lb.    Cheese has gone up recently, but a sale price is 1 lb for $3.99 to $4.99. Watermelon, personal size, about the size of a Honey Dew melon was $2.00 a week ago. Regular seedless, $4.99 (and even less sometimes).   Gallon of milk, $2.50 to $3.00. 10lb bag of Idaho potatoes, maybe $3 or less, been awhile since I looked.   Michigan potatoes, even cheaper.   I can't offer exact prices for your other items. But you are certainly right, prices keep going up almost daily.
3.
Comment by Gentlespirit - August 2, 2008, 1:37 pm
I feel sorry for people with children to feed. I'm retired, and the only thing that saves me, is that my house is paid for. Everything basic has gone up, and getting more and more outrageously priced day by day!!!Where is it all going to end!!!
4.
justxploringComment by justxploring - August 2, 2008, 5:04 pm
I always say the same thing when I shop - "How do people with families do it?" However, that store sounds as if it has some very high prices. Publix just had ground round for $1.99 a pound.   Most tourists complain about the high prices here too.   What I started to do recently is buy non-perishables when they are buy one/get one. I don't need spaghetti sauce at all (for the rest of my life!!) but Bertolli is a BOGO this week so I bought 2.   Our Publix has a clearance aisle and you can find some real deals. Ex: last week they had Prego for $1.10. So I'm putting sauce on or in everything, meatloaf, omelettes...haven't tried it in coffee yet! LOL A few weeks back they had 4 packs of 9-Lives for 63 cts on clearance. Wish I had bought them all. Regularly $1.69.   Do you like tuna? It is full of protein and makes a good meat substitute. The clearance rack had those Starkist (the one with Charley the tuna on it) pouches for 50 cts so I gave one a shot...talk about stinky! It was the darker tuna in sunflower oil with herbs & garlic. But it was really tasty. Walgreen's recently had Bumblebee chunk white albacore tuna for 79 cts a can. I eat a lot of eggs too. The baloney about increasing cholesterol levels has been debunked. Speaking of baloney, a fried baloney & egg sandwich tastes really good.

Statistics show food prices in general have increased about 80% since 2005.   I read they've gone up sharply in 2008, about 40%. The average family food bill has doubled since 2003. It's really criminal, isn't it?   I guess people will have to change their shopping habits and eat more rice & beans (which is really tasty and good for you too.)
5.
time*treatComment by time*treat - August 3, 2008, 1:17 am
That's what happens when you use a basic food for a fuel source which it is not suited for... in an engine not optimized for that type of fuel. Prices of its derivative products soar, as well as substitutes for those products.
6.
konaneComment by konane - August 3, 2008, 8:53 am
Take a tour through some local ethnic or large farmer's markets to see what quality they have to offer for what price. You may be surprised ... I was.
7.
justxploringComment by justxploring - August 3, 2008, 1:10 pm
That's a good idea, Konane. You mentioned this before. I'm going to see if there is one around here. I know for sure there are in other cities, but the gas would cost more than the savings. I don't buy that much food and I doubt if I spend more than an average of $3 a day for food. However, it might be worth the trip to buy fresh fruit, although there's only so much I can eat & it gets too ripe. That's why I like the ruby reds. They last for weeks. Bananas are the worst - green one day and brown the next! Maybe this sounds lazy, but I prefer to drink my veggies and found that Kyo-Green is my favorite green powder. It's made from organically grown wheat grass, kelp, brown rice, and chlorella. 2 servings a day costs about $18 a month.

You must be a Lottery Post member to post comments to a Blog.

Register for a FREE membership, or if you're already a member please Log In.