Welcome Guest
Log In | Register )
You last visited December 4, 2016, 7:21 pm
All times shown are
Eastern Time (GMT-5:00)

Possible P-3 System?

Topic closed. 166 replies. Last post 2 years ago by helpmewin.

Page 2 of 12
56
PrintE-mailLink

United States
Member #128790
June 2, 2012
5431 Posts
Offline
Posted: October 14, 2014, 11:29 pm - IP Logged

Try using the surrounding sums of the last winning number to ADD.. Example: sum of 18, we would test with sum 16, 17, 18, 19, and 20.

I just did that and it blew my mind..lol

Sun, Oct 5, 20147-0-00-6-8
Wed, Oct 8, 20141-3-89-4-2

 

 

Using 068..68=6+8= sum 14

So two before 14 and two after 14...using 12, 13, 14, 15, 16, as adding numbers to the last winning number.

 

68+12=80 or (080)

080+12=92 or (092)

092+12=104

104+12=116

116+12=128

128+12=140

140+12=152

152+12=164

164+12=176

 

 

 

68+13=081

081+13=094

094+13=107

107+13=120

120+13=132

132+13=145

145+13=158

 

 

68+14=082

082+14=096

096+14=110

110+14=124

124+14=138


    United States
    Member #110594
    May 8, 2011
    885 Posts
    Offline
    Posted: October 15, 2014, 9:39 am - IP Logged

    Many years ago ..over 20..I bought a system where they used the number from the previous week, month and last year and put arranged them like this:

    say these were the drawn numbers if today is the 15th we use the number from the 8th say it was  126 ..then we use the number from sept 15th say it was 847 then exactly 1 yr ago say it was 275. so you arrange it in a tic tac toe box and pull your combos out. It was pretty uncanny on it's accuracy.

    126

    847

    275


      United States
      Member #128790
      June 2, 2012
      5431 Posts
      Offline
      Posted: October 15, 2014, 9:46 am - IP Logged

      Many years ago ..over 20..I bought a system where they used the number from the previous week, month and last year and put arranged them like this:

      say these were the drawn numbers if today is the 15th we use the number from the 8th say it was  126 ..then we use the number from sept 15th say it was 847 then exactly 1 yr ago say it was 275. so you arrange it in a tic tac toe box and pull your combos out. It was pretty uncanny on it's accuracy.

      126

      847

      275

      Are trying to give me more work in back testing? Green laugh

      Definitely will try a week in Florida and see what happens. Thanks. Right now I'm trying something and in about an hour I will try yours.


        United States
        Member #128790
        June 2, 2012
        5431 Posts
        Offline
        Posted: October 15, 2014, 10:21 am - IP Logged

        Try using the surrounding sums of the last winning number to ADD.. Example: sum of 18, we would test with sum 16, 17, 18, 19, and 20.

        I just did that and it blew my mind..lol

        Sun, Oct 5, 20147-0-00-6-8
        Wed, Oct 8, 20141-3-89-4-2

         

         

        Using 068..68=6+8= sum 14

        So two before 14 and two after 14...using 12, 13, 14, 15, 16, as adding numbers to the last winning number.

         

        68+12=80 or (080)

        080+12=92 or (092)

        092+12=104

        104+12=116

        116+12=128

        128+12=140

        140+12=152

        152+12=164

        164+12=176

         

         

         

        68+13=081

        081+13=094

        094+13=107

        107+13=120

        120+13=132

        132+13=145

        145+13=158

         

         

        68+14=082

        082+14=096

        096+14=110

        110+14=124

        124+14=138

        This is getting more interesting.

        Florida,

        October 6 eve-689=sum 23---surrounding sums=21-22-23-24-25

        October 10 eve-833

         

        During my test, when I got to sum 24, this is what happened,

        689+24=713

        713+24=737

        737+24=761

        761+24=785

        785+24=809

        809+24=833

         

        Let's not get too excited because there are a lot of numbers to play for 4 days. That's 35 combos a day, just for eve drawings alone.

        Also, it's important to note that in these early phases of testing, I want to use sums that fall in the range of 18 to 25, or so, because if we use a low sum like 7 or 8, or even 10, we'd end up with a lot of combos past the 7 steps mark. So in fact, this way, we only use winning numbers for our workout that have sum ranges mentioned above, thus reducing our cost.

         

        October 8 eve-942=sum 15---surrounding sums---13-14-15-16-17

        October 11 eve-047

        When I reached sum 15, I got this below,

        942+15=957

        957+15=972

        972+15=987

        987+15=1002----we use only the last 3 numbers-002

        1002+15=1017

        1017+15=1032

        1032+15=1047

         

         

         

        October 9 eve-857 using sums 18=19-20-21-22

        October 11 eve-047

         

        When I got to sum 19, I got this below, But I had to go past the seven steps.

        857+19=876

        876+19=895

        895+19=914

        914+19=933

        933+19=952

        952+19=971

        971+19=990

        990+19=1009

        1009+19=1028

        1028+19=1047

         

         

         

        October 11 mid-326--sum=11 (low sum I know, but just wanted to see) using sums 9-10-11-12-13

        October 12 mid-389

        When I started with sum 9, I got this below,

        326+9=335

        335+9=344

        344+9=353

        353+9=362

        362+9=371

        371+9=380

        380+9=389


          United States
          Member #128790
          June 2, 2012
          5431 Posts
          Offline
          Posted: October 15, 2014, 10:50 am - IP Logged

          This is getting more interesting.

          Florida,

          October 6 eve-689=sum 23---surrounding sums=21-22-23-24-25

          October 10 eve-833

           

          During my test, when I got to sum 24, this is what happened,

          689+24=713

          713+24=737

          737+24=761

          761+24=785

          785+24=809

          809+24=833

           

          Let's not get too excited because there are a lot of numbers to play for 4 days. That's 35 combos a day, just for eve drawings alone.

          Also, it's important to note that in these early phases of testing, I want to use sums that fall in the range of 18 to 25, or so, because if we use a low sum like 7 or 8, or even 10, we'd end up with a lot of combos past the 7 steps mark. So in fact, this way, we only use winning numbers for our workout that have sum ranges mentioned above, thus reducing our cost.

           

          October 8 eve-942=sum 15---surrounding sums---13-14-15-16-17

          October 11 eve-047

          When I reached sum 15, I got this below,

          942+15=957

          957+15=972

          972+15=987

          987+15=1002----we use only the last 3 numbers-002

          1002+15=1017

          1017+15=1032

          1032+15=1047

           

           

           

          October 9 eve-857 using sums 18=19-20-21-22

          October 11 eve-047

           

          When I got to sum 19, I got this below, But I had to go past the seven steps.

          857+19=876

          876+19=895

          895+19=914

          914+19=933

          933+19=952

          952+19=971

          971+19=990

          990+19=1009

          1009+19=1028

          1028+19=1047

           

           

           

          October 11 mid-326--sum=11 (low sum I know, but just wanted to see) using sums 9-10-11-12-13

          October 12 mid-389

          When I started with sum 9, I got this below,

          326+9=335

          335+9=344

          344+9=353

          353+9=362

          362+9=371

          371+9=380

          380+9=389

          October 11 mid-376-sum16--using sums 14-15-16-17-18

          October 12 eve-536

          When I got to sum 16, I got this below, again, had to go to 10 steps to get the straight winner.

          376+16=392

          392+16=408

          408+16=424

          424+16=440

          440+16=456

          456+16=472

          472+16=488

          488+16=504

          504+16=520

          520+16=536

           

           

           

          October 12 mid-389=sum 20, using sums 18-19-20-21-22

          October 12 eve-536

          When i got to sum 21, I got this below, on the 7th step,

          389+21=410

          410+21=431

          431+21=452

          452+21=473

          473+21+494

          494+21=515

          515+21=536

           

           

           

          October 13 mid-955=sum19, using sums 17-18-19-20-21....22

          October 13 eve-065

          When I got to sum 22, which is not listed above in the spread, I got the winning number 065. I know this goes against the rules, but worth looking in to.

          955+22=977

          977+22=999

          999+22=1021

          1021+22=1043

          1043+22=1065

           

           

           

           

          Now below is an extreme example because I had to use 17 steps to get to the winning number. This is why it may not be practical using low sums, unless playing online which pays much more.

          October 13 eve-065-sum 11, yes I know, low sum, but had to check out of curiosity. I'm guessing i may have to use low sums. using sums 9-10-11-12-13-14

          October 14 mid-252

           

          When I got to sum 11, this is what I got below,

          65+11=76

          76+11-87

          87+11=98

          98+11=109

          109+11=120

          120+11=131

          131+11=142

          142+11=153

          153=11=154

          164+11=175

          175+11=186

          186+11=197

          197+11=208

          208+11=219

          219+11=230

          230+11=241

          241+11=252


            United States
            Member #128790
            June 2, 2012
            5431 Posts
            Offline
            Posted: October 15, 2014, 11:04 am - IP Logged

            I just found a way to reduce the combos. Out of the 9 real Florida winning number examples I showed from the top of this page down, 8 of those examples had the winning number match at least one number from the combo we used in our workout.

            Example below from above, I used the 689 in my workout, but the winning combo was 833. 6,8, and 9 were not in the 833, but ALL of the other examples had at least one number repeat.

            This is getting more interesting.

            Florida,

            October 6 eve-689=sum 23---surrounding sums=21-22-23-24-25

            October 10 eve-833

             

            During my test, when I got to sum 24, this is what happened,

            689+24=713

            713+24=737

            737+24=761

            761+24=785

            785+24=809

            809+24=833

              lakerben's avatar - spherewall
              New Mexico
              United States
              Member #86099
              January 29, 2010
              11117 Posts
              Offline
              Posted: October 15, 2014, 12:10 pm - IP Logged

              I think it was p3 pirate that uses the 15 days back,7days back and the last draw.

              It works good.

              I Agree!

              How about them cowboys!

               

               

              US Flag

                lakerben's avatar - spherewall
                New Mexico
                United States
                Member #86099
                January 29, 2010
                11117 Posts
                Offline
                Posted: October 15, 2014, 12:12 pm - IP Logged

                I just found a way to reduce the combos. Out of the 9 real Florida winning number examples I showed from the top of this page down, 8 of those examples had the winning number match at least one number from the combo we used in our workout.

                Example below from above, I used the 689 in my workout, but the winning combo was 833. 6,8, and 9 were not in the 833, but ALL of the other examples had at least one number repeat.

                This is getting more interesting.

                Florida,

                October 6 eve-689=sum 23---surrounding sums=21-22-23-24-25

                October 10 eve-833

                 

                During my test, when I got to sum 24, this is what happened,

                689+24=713

                713+24=737

                737+24=761

                761+24=785

                785+24=809

                809+24=833

                To save on picks try the average of the sums.

                How about them cowboys!

                 

                 

                US Flag


                  United States
                  Member #128790
                  June 2, 2012
                  5431 Posts
                  Offline
                  Posted: October 15, 2014, 12:21 pm - IP Logged

                  To save on picks try the average of the sums.

                  Just checked it out and about half the time in my 9 examples above, the winning sum was the average. The remaining were mostly one below or above the average.

                  Thanks.


                    United States
                    Member #128790
                    June 2, 2012
                    5431 Posts
                    Offline
                    Posted: October 15, 2014, 12:27 pm - IP Logged

                    Just checked it out and about half the time in my 9 examples above, the winning sum was the average. The remaining were mostly one below or above the average.

                    Thanks.

                    Ok, so a little test with Lakerben's suggestion for Florida in the next few days, I'll be using last night's Florida winning number 341.

                    341 sum is 8, and it's sum range is 6-7-8-9-10

                    The average is 8 (6+7+8+9+10=40. divide 40 by 5 and the average is 8)

                    341+8=349

                    349+8=357

                    357+8=365

                    365+8=373

                    373+8=381

                    381+8=389

                    389+8=397

                    397+8=405

                    405+8=413

                    413+8=421

                    Total 10 combos for the next 7 days.

                    Great idea Lakerben !


                      United States
                      Member #128790
                      June 2, 2012
                      5431 Posts
                      Offline
                      Posted: October 15, 2014, 12:46 pm - IP Logged

                      Ok, so a little test with Lakerben's suggestion for Florida in the next few days, I'll be using last night's Florida winning number 341.

                      341 sum is 8, and it's sum range is 6-7-8-9-10

                      The average is 8 (6+7+8+9+10=40. divide 40 by 5 and the average is 8)

                      341+8=349

                      349+8=357

                      357+8=365

                      365+8=373

                      373+8=381

                      381+8=389

                      389+8=397

                      397+8=405

                      405+8=413

                      413+8=421

                      Total 10 combos for the next 7 days.

                      Great idea Lakerben !

                      One last note, about less than half of the time, the winning combo is located at the fifth combo on the list to about the 7th combo on the list, so only play from the 5th to 10 combos on the list. The combos in red are the ones to play. However, I must add that it seems the lower the sum, more combos than usual need to be created, and the winner comes closer to the bottom of the list. But for now, I'll just stick to one thing at a time.

                      341+8=349

                      349+8=357

                      357+8=365

                      365+8=373

                      373+8=381--5th

                      381+8=389--6th

                      389+8=397--7th

                      397+8=405--8th

                      405+8=413--9th

                      413+8=421--10th

                        lakerben's avatar - spherewall
                        New Mexico
                        United States
                        Member #86099
                        January 29, 2010
                        11117 Posts
                        Offline
                        Posted: October 15, 2014, 12:54 pm - IP Logged

                        One last note, about less than half of the time, the winning combo is located at the fifth combo on the list to about the 7th combo on the list, so only play from the 5th to 10 combos on the list. The combos in red are the ones to play. However, I must add that it seems the lower the sum, more combos than usual need to be created, and the winner comes closer to the bottom of the list. But for now, I'll just stick to one thing at a time.

                        341+8=349

                        349+8=357

                        357+8=365

                        365+8=373

                        373+8=381--5th

                        381+8=389--6th

                        389+8=397--7th

                        397+8=405--8th

                        405+8=413--9th

                        413+8=421--10th

                        You forgot to include the percentages!  Does the win come after 43.6% of the the last 10,000 draws before the sun sets?

                        How about them cowboys!

                         

                         

                        US Flag

                          LIBRARY281's avatar - animal shark.jpg

                          United States
                          Member #139563
                          February 26, 2013
                          619 Posts
                          Offline
                          Posted: October 15, 2014, 1:03 pm - IP Logged

                          What About Texas Pick 3 101 & 288


                            United States
                            Member #128790
                            June 2, 2012
                            5431 Posts
                            Offline
                            Posted: October 15, 2014, 2:40 pm - IP Logged

                            You forgot to include the percentages!  Does the win come after 43.6% of the the last 10,000 draws before the sun sets?

                            Dang, I forgot. I guess this system won't work unless I know that there are 720 singles, 270 doubles and 10 triples. 

                            Sorry people, i should've shown the stats first. 

                            There's a 0% chance of winning if you don't use this system. A 29.4% chance to win if you use this on weekends only, and 39.7% chance on Mondays, Tuesdays and fridays. 

                            Green laugh


                              United States
                              Member #128790
                              June 2, 2012
                              5431 Posts
                              Offline
                              Posted: October 15, 2014, 2:52 pm - IP Logged

                              What About Texas Pick 3 101 & 288

                              101 is too low of a sum to use, so we use 288.

                              288=18 sum, sum range=16-17-18-19-20, but instead of using the average, I'll be using 17-18-19. And then only using combos from step five to step 10. Those will be the combos in red to bet on.

                               

                              Sum 17

                              305-322-339-356-373-390-397-431-448-465

                               

                              Sum 18

                              306-324-342-360-378-396-414-432-450-468

                               

                              Sum 19

                              307-326-345-364-383-402-421-440-459-478

                                 
                                Page 2 of 12