Welcome Guest
( Log In | Register )
The time is now 11:53 pm
You last visited January 18, 2017, 11:21 pm
All times shown are
Eastern Time (GMT-5:00)

Milk, Bread, and gas ,What do they have in common?

Published:

High prices! Milk is roughly 3.49 per gallon and rye bread 3.29 a loaf, at the present time in NY, gasoline is 2.49 per gallon. channel 7 news had a story on the high price of milk in our supermarkets, if you look at the prices of food today its ridiculous, organic blueberry's a 4oz plastic box 3.99, nobody ever questions these food items.You would think that gasoline is more expensive to produce than growing grain and milking cows, ( considering that cows are not becoming extinct) or hard to come by, Just think about that. Im no scholar, it doesn't take a rocket scientist, to see that we the people are getting ripped off left and right no matter where we turn, Werther its milk for our children or the cloths on our back, or the fuel thats keeps us warm, and light that keeps burning bright. Lets face it people its a vicious cycle and a conspiracy, things are getting out of hand, we might have to choose between a tank of home heating fuel and food for our family for a month. We the people cant ever let this happen to our children's future and our grandchildren future. we need to conserve for the future. Why are we paying so much for the right to nourish ourselves? We complain when the price of fuel is skyrocketing! And we never complain that that 6 ounce of rib eye steak is 7.99 or  or any choice of food for that, is truly sad. Thanks for reading Thousandair

Entry #407

Comments

1.
truecriticComment by truecritic - September 30, 2006, 9:44 am
Detroit, Michigan area
Best sale for milk this week $1.69/gallon
Best price for gas, my immediate area, Thursday - $2.09 9/10
Supermarket bread, white $1.00 or less
Supermarket bakery rye bread $2.99
Pepperidge Farm, "day-old" outlet, Retail $3.00 breads, at outlet 2 for $3.00 still within date stamped on bread by 2 or 3 days.
Corned Beef, point cut - either last or 2 wks back - sale $1.29/lb.
Porterhouse or T-Bone steaks, about 2 wks back - sale, $3.99/lb
2.
Comment by fxsterling - September 30, 2006, 11:12 am
The small dairy farmer are pushed out    petro is used all over the farm
3.
thousandairComment by thousandair - September 30, 2006, 6:44 pm
Thankyou all for your comments, we all know that the equipment used by the small dairy farmer is fueled by petro and that their are sum good prices around the country for bread and milk.
4.
justxploringComment by justxploring - September 30, 2006, 7:03 pm
Wow. Wonder why gas is $2.09 in Detroit and $2.69 here. I saw a station about 50 miles from me where gas was selling for $2.49 yesterday, but that's the lowest.
Regarding milk, I just bought a quart for $1.45. The same bottle was $1.39 a couple of weeks ago and was sometimes on sales for 99 cts until recently. Bread was on sale for $2.50, regularly $3.19. I only eat one kind, so that really isn't something I shop for, because whenever I try another brand to save money, I end up giving it away to a neighbor. You didn't mention the cost of health care. Today I'm trying to decide between repairs for my car or a root canal. :(    At least I don't have to feed or clothe a family. I don't know how people with kids get by these days.
5.
thousandairComment by thousandair - September 30, 2006, 7:14 pm
My dental insurance only pays 2500.00 for the year max, health care is the most expensive and quite a bit of people don't have any . look at family's with three or more kids that are payed for by the parents and not their employers. I consider myself to be one of the lucky ones who have full insurance coverage. all the way down to medications.
6.
thousandairComment by thousandair - September 30, 2006, 7:14 pm
My dental insurance only pays 2500.00 for the year max, health care is the most expensive and quite a bit of people don't have any . look at family's with three or more kids that are payed for by the parents and not their employers. I consider myself to be one of the lucky ones who have full insurance coverage. all the way down to medications.
7.
emilygComment by emilyg - September 30, 2006, 10:45 pm
you are lucky. i pay $425 a month for medicaire supplemental insurance. robbery!!!!! (That's with a $1,500 deductible)
8.
justxploringComment by justxploring - October 1, 2006, 4:35 am
$425 a month just for you? You must be talking about 2 people, right?
9.
Comment by irondoor827 - July 1, 2007, 1:07 am
gas is ove 327 gal in buffalo ny

You must be a Lottery Post member to post comments to a Blog.

Register for a FREE membership, or if you're already a member please Log In.