Hi all
I have time to go over the math for the 12-way play I mentioned in a earlier post. This method requires
the player to make $1.00 bets and play 108 lines every game. It also requires the player to predict one
digit for the next game.
Stats
365 draws per year
payout = $500.00 for 12-way box
45% of all games show 12-way, 2-same digits.
so 365*.45 = 164.25 12-way draws per year.
Now lets look at the payouts based on the players ability to predict one digit every so many attempts.
Can Predict 1 digit 25% or 1 in 4 games
164.25 * .25 = 41 hits per year.
41 * $500.00 = $20,500.
total cost =365 * $108.00 = $39,420
Profit = $20,500 - $39,420 = - $18,920
Can Predict 1 digit 50% or 2 in 4 games
164.25 * .50 = 82 hits per year.
82 * $500.00 = $41,000.
total cost =365 * $108.00 = $39,420
Profit = $41,000 - $39,420 = + $1,580
Can Predict 1 digit 75% or 3 in 4 games
164.25 * .50 = 123 hits per year.
123 * $500.00 = $61,500.
total cost =365 * $108.00 = $39,420
Profit = $61,500 - $39,420 = + $22,080
Can Predict 1 digit 100% or 4 in 4 games
164.25 * 1 = 164 hits per year.
164 * 500.00 = $82,000.
total cost =365 * $108.00 = $39,420
Profit = $82,000 - $39,420 = + $42,580
Playing midday and evening games would double the profits or losses. The bottom line is that everything would
depend on the players digit selection. If a player could predict when something other than a 12-way was going to
hit and skip those games the overall cost would go down $108.00 per correct choice. 12-way shows 1 in every
2.2 games on average so I would suggest between $500 and $1000 bankroll at start up. This would also depend
on the percent one can predict one digit.
RL